Сидур (молитвенник) для Бней Ноах на русском языке

Иудаизм для неевреев - законы иудаизма потомкам Ноя
Аватара пользователя
Noahid
Сообщения: 988
Зарегистрирован: 08 май 2013, 23:54

Сообщение Noahid »

от ведущего специалиста,
кем признанного?
Хорошо, допустим.
Ури Шерки
- про него ничего не скажу - не знаю.

Авторитет того же Пинхаса Полонского... несколько неоднозначен.
Он вроде по своей сути, продвигает реформистский иудаизм, что не всеми принимается (к счастью).
Именно поэтому я и обращался к раввинам Москвы и Толдота за их мнением, когда увидел, что молитвенник под его редакцией.


Я не говорю, что плохо.
Я говорю, что - не понимаю зачем использовать эрзац, если есть нормальный вариант.
Смысл использовать?

Вы не забывайте, что когда человек с христианским прошлым будет читать переделанную христианскую молитву, то он подсознательно, будет в голове видеть икону троицу или богоматерь.

Оно ей надо?
Меня вот именно это немного смущает.
Что мысль ее уведет не в ту степь и молитва будет обращена не к Творцу, а к этому образу троицы/богоматери.
Мы ж не знает насколько пути там в духовном мире легко перепутать и направить наше воздействие не в ту сторону.
Вот что настораживает.

Ну и замечу, что молиться можно вообще своими словами.
Как это первоначально и было.
Аватара пользователя
Noahid
Сообщения: 988
Зарегистрирован: 08 май 2013, 23:54

Сообщение Noahid »

Люди , переехавшие в США на ПМЖ говорят одну особенность:

Если пытаться переводить футы и дюймы в метры и сантиметры, а фунты в килограммы, то это только приводит к путанице.
Надо сразу начинать мыслить футами, дюймами и фунтами, а не забивать голову переводами.

Изображение
Максим Иващенко
Сообщения: 259
Зарегистрирован: 23 сен 2014, 17:39

Сообщение Максим Иващенко »

Психологически легче Ольге будет использовать именно знакомые молитвы. К тому же это ее желание. Вполне легитимное и законное.
Olga
Сообщения: 32
Зарегистрирован: 24 июн 2016, 15:51

Сообщение Olga »

[quote=""Максим Иващенко""]МОЛИТВОСЛОВ

(Составлен специально для Бней Ноах, которые привыкли к православной традиции)

Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу.
Приидите, поклонимся и припадем Цареви нашему Богу.
Приидите, поклонимся и припадем Милосердному, Справедливому и Присносущному Цареви и Богу нашему.

Во имя Справедливого, Милосердного и Присносущного Б-га нашего.
Во имя Справедливого, Милосердного и Присносущного Б-га нашего.
Во имя Справедливого, Милосердного и Присносущного Б-га нашего. Аминь.

Аллилуйя Аллилуйя Аллилуйя Слава Тебе Б-же.

Г-ди благослови, Г-ди благослови, Г-ди благослови.

Г-ди помилуй, Г-ди помилуй, Г-ди помилуй.

Слава Тебе Б-же наш, Слава Тебе.

Боже, милостив буди мне грешному.

Б-же Милостивый, в заслугу праведников Твоих помилуй нас. Аминь.

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас.
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас.
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас.

Слава Справедливому, Милосердному и Присносущному Б-гу нашему, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Справедливый, Милосердный и Присносущный Б-же наш, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго. Яко Твое есть царство, и сила, и слава Справедливого, Милосердного и Присносущного Б-га нашего ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
Аминь.

Молитва о живых


Спаси, Господи, и помилуй родителей моих (имена), детей моих (имена), супругу мою (супруга моего), сродников, наставников, благодетелей моих, детей моих (имена их), и всех к Тебе взывающих.

Молитва о усопших

Упокой, Господи, души усопших раб Твоих (имена их), и прости им вся согрешения вольная и невольная, и даруй им Царствие Небесное.

Молитва после еды

Благодарим Тя, Милостивый Б-же наш, яко насытил еси нас земных Твоих благ, не лиши нас и небеснаго Твоего Царствия.

Утренняя молитва

К Тебе, Владыко Человеколюбче, от сна востав прибегаю, и на дела Твоя подвизаюся милосердием Твоим, и молюся Тебе: помози ми на всякое время, во всякой вещи, и избави мя от всякия мирския злыя вещи и искушения, и спаси мя, и введи в Царство Твое вечное. Ты бо еси мой Сотворитель и всякому благу Промысленник и Податель, о Тебе же все упование мое, и Тебе славу возсылаю, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва на сон грядущий

Господи Боже наш, еже согреших во дни сем словом, делом и помышлением, яко Благ и Человеколюбец, прости ми. Мирен сон и безмятежен даруй ми. Ангела Твоего хранителя посли, покрывающа и соблюдающа мя от всякаго зла, яко Ты еси хранитель душам и телесем нашим, и Тебе славу возсылаем, Справедливому, Милосердному и Присносущному Б-гу нашему, ныне и присно и во веки веков. Аминь.


Молитва о спасении России


Милостивый Боже наш! Прими от нас, недостойных раб Твоих, усердное моление сие и, простив нам вся согрешения наша, помяни всех врагов наших, ненавидящих и обидящих нас, и не воздаждь им по делам их, но по велицей Твоей милости обрати их: неверных ко правоверию и благочестию, верных же во еже уклоншися от зла и творит благое. Нас же всех и всех к Тебе взывающих всесильною Твоею крепостию от всякаго злаго обстояния милостивне избави. Отечество наше от любых безбожник и власти их свободи, верных же раб Твоих, в скорби и печали день и ночь вопиющих к Тебе, многоболезненный вопль услыши, многомилостиве Боже наш, и изведи из истления живот их. Подаждь же мир и тишину, любовь и утверждение и скорое примирение людям Твоим. Но и отступившим от Тебе и Тебе не ищущим явлен буди, во еже ни единому от них погибнути, но всем им спастися и в разум истины прийти, да вси в согласном единомыслии и в непрестанной любви прославят пречестное имя Твое, терпеливодушне, незлобиве Господи, во веки веков. Аминь.

Молитва за народ Израиля и за народы России

Отец наш милосердный!
Сжалься над народом Твоим, Израилем и над народами России, спаси их от гибели, охрани от беды, отведи от них угрозы! Излей свет Свой в разбитые сердца сирот и вдов, отцов и матерей, потерявших детей своих! Исцели всех раненых, даруй силы, мужество и надежду Твоему народу и Твоей стране Израильской, а так же России и ее народам!
Соверши справедливый суд, покарай убийц и их покровителей, накажи ненавистников и гонителей наших во всем мире – пусть все увидят возмездие Твое за пролитую еврейскую и русскую кровь!
Даруй народам разум, чтобы вековая ненависть к нам покинула их сердца, умудри верящих лжи и наветам, направь род человеческий к справедливости и правосудию, к созиданию и помощи ближним!
Пошли Избавление народу Твоему Израилю, хранящему верность союзу с Тобой, сжалься над ним, даруй ему мир и благословение, свет и радость. Даруй мудрости народам России познать Тебя в Святой Торе Твоей, даруй им мир и благословение, свет и радость.

Псалом 50

Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей, и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое. Наипаче омый мя от беззакония моего, и от греха моего очисти мя; яко беззаконие мое аз знаю, и грех мой предо мною есть выну. Тебе Единому согреших и лукавое пред Тобою сотворих, яко да оправдишися во словесех Твоих, и победиши внегда судити Ти. Се бо, в беззакониях зачат есмь, и во гресех роди мя мати моя. Се бо, истину возлюбил еси; безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Окропиши мя иссопом, и очищуся; омыеши мя, и паче снега убелюся. Слуху моему даси радость и веселие; возрадуются кости смиренныя. Отврати лице Твое от грех моих и вся беззакония моя очисти. Сердце чисто созижди во мне, Боже, и дух прав обнови во утробе моей. Не отвержи мене от лица Твоего и Духа Твоего Святаго не отыми от мене. Воздаждь ми радость спасения Твоего и Духом владычним утверди мя. Научу беззаконыя путем Твоим, и нечестивии к Тебе обратятся. Избави мя от кровей, Боже, Боже спасения моего; возрадуется язык мой правде Твоей. Господи, устне мои отверзеши, и уста моя возвестят хвалу Твою. Яко аще бы восхотел еси жертвы, дал бых убо: всесожжения не благоволиши. Жертва Богу дух сокрушен; сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит. Ублажи, Господи, благоволением Твоим Сиона, и да созиждутся стены Иерусалимския. Тогда благоволиши жертву правды, возношение и всесожегаемая; тогда возложат на oлтарь Твой тельцы.

Псалом 102 "Благослови, душе моя, Господа..."

Благослови, душе моя, Господа, и вся внутренняя моя имя святое Его. Благослови, душе моя, Господа, и не забывай всех воздаяний Его, очищающаго вся беззакония твоя, исцеляющаго вся недуги твоя, избавляющаго от истления живот твой, венчающаго тя милостию и щедротами, исполняющаго во благих желание твое: обновится яко орля юность твоя. Творяй милостыни Господь, и судьбу всем обидимым. Сказа пути Своя Моисеови, сыновом Израилевым хотения Своя: Щедр и Милостив Господь, Долготерпелив и Многомилостив. Не до конца прогневается, ниже во век враждует, не по беззаконием нашим сотворил есть нам, ниже по грехом нашым воздал есть нам. Яко по высоте небесней от земли, утвердил есть Господь милость Свою на боявшихся Его. Елико отстоят востоцы от запад, удалил есть от нас беззакония наша. Якоже щедрит отец сыны, ущедри Господь боящихся Его. Яко той позна создание наше, помяну, яко персть есмы. Человек, яко трава дние его, яко цвет сельный, тако оцветет, яко дух пройде в нем, и не будет, и не познает ктому места своего. Милость же Господня от века и до века на боящихся Его, и правда Его на сынех сынов, хранящих завет Его, и помнящих заповеди Его творити я. Господь на Небеси уготова Престол Свой, и Царство Его всеми обладает. Благословите Господа вси Ангели Его, сильнии крепостию, творящии слово Его, услышати глас словес Его. Благословите Господа вся силы Его, слуги Его, творящии волю Его. Благословите Господа вся дела Его, на всяком месте владычества Его, благослови, душе моя. Господа.

Псалом 25

Господь пасет мя, и ничтоже мя лишит. На месте злачне, тамо всели мя, на воде покойне воспита мя. Душу мою обрати, настави мя на стези правды, имене ради Своего. Аще бо и пойду посреде сени смертныя, не убоюся зла, яко Ты со мною еси, жезл Твой и палица Твоя, та мя утешиста. Уготовал еси предо мною трапезу сопротив стужающим мне, умастил еси елеолом главу мою, и чаша Твоя уповающи мя, яко державна. И милость Твоя поженет мя вся дни живота моего, и еже вселити ми ся в дом Господень, в долготу дний.[/quote]

Благодарю! :)
Аватара пользователя
Noahid
Сообщения: 988
Зарегистрирован: 08 май 2013, 23:54

Сообщение Noahid »

Главное чтобы ей было удобно и понятно.
Аватара пользователя
Noahid
Сообщения: 988
Зарегистрирован: 08 май 2013, 23:54

Сообщение Noahid »

Что-то у нас смайлики какие-то ... скромные, надо повеселее поставить.
Olga
Сообщения: 32
Зарегистрирован: 24 июн 2016, 15:51

Сообщение Olga »

[quote=""Noahid""]Люди , переехавшие в США на ПМЖ говорят одну особенность:

Если пытаться переводить футы и дюймы в метры и сантиметры, а фунты в килограммы, то это только приводит к путанице.
Надо сразу начинать мыслить футами, дюймами и фунтами, а не забивать голову переводами.

Изображение[/quote]

А вы пробовали сразу начать мыслить футами и дюймами? ))
Аватара пользователя
Noahid
Сообщения: 988
Зарегистрирован: 08 май 2013, 23:54

Сообщение Noahid »

А вы пробовали сразу начать мыслить футами и дюймами?
Да, попробуйте - это только кажется что это сложно.
На самом деле, значительно легче и проще.
Olga
Сообщения: 32
Зарегистрирован: 24 июн 2016, 15:51

Сообщение Olga »

Честно сказать, я сейчас вообще не могу из себя молитв выдавить, старый молитвенник беру, когда молимся с детьми все еще, а сама не могу. По-еврейски тоже не могу начать. Какой-то ступор. Вообщем, я не знаю, как дальше будет... должно видимо пройти время, чтобы все в душе уляглось и тогда буду принимать решения, что именно и как менять в молитвенной практике.
Максим Иващенко
Сообщения: 259
Зарегистрирован: 23 сен 2014, 17:39

Сообщение Максим Иващенко »

Ольга.

У нееврев нет обязанности молится. Молитва для нееврея - дело добровольное. А у евреев все четко регламентировано.
Ответить